Tervetuloa kuuntelemaan pohjoismaisten taideyhdistysten webinaarisarjaa

Suomen Taideyhdistys toimii osana pohjoismaisten taideyhdistysten (ENAAK – European Network of Art Associations and Kunstvereine) verkostoa. Verkosto koostuu neljästä toimijasta: Ruotsin, Norjan, Saksan ja Suomen taideyhdistyksistä.

Vuonna 2024 verkosto aloittaa yhdessä webinaarisarjan, jossa jokainen maa vuorollaan pitää webinaarin valitsemastaan kiinnostavasta aiheesta. Vuoden ensimmäinen webinaari pidetään tiistaina 20.2. klo 17-18 Suomen aikaa. Ennakkoilmoittautuminen päättyy maanantaina 19.2. klo 12. Ilmoittaudu mukaan TÄSTÄ. Tule mukaan kuuntelemaan Ruotsin taideyhdistysten keskusliiton houstaamaa ensimmäistä webinaaria ensi viikon tiistaina aiheesta:

How to create a contemporary art scene in rural areas

Webinaarin kieli: englanti

Lisää verkostosta: https://enaak.eu/

 

Lue lisää tiistain aiheesta ja alustajista:

 

How to create a contemporary art scene in rural areas

In this webinar, we will meet Gonçalo Marques, one of two founders of Moskosel Creative Lab, and Maria Ragnestam, curator and artistic director of Konstfrämjandet Norrbotten (The People’s Movement for Art Promotion Norrbotten). Both work in northern Sweden, the EU’s most sparsely populated territory with both rural and urban environments, where the indigenous Sami people have lived for thousands of years. Norrbotten is characterized by both a widespread mountain world and heavy industries, and the distances between different places are tangible, which can be both a challenge and an asset in the creation of a contemporary art scene. Gonçalo and Maria will share their experience from two different angles: Gonçalo on what it’s like to start up a new business for contemporary art based on ideas and a strong vision, and Maria will talk about the Luleå Biennale, which is the oldest art biennial in Scandinavia, initiated in 1991 and since 2018 organized by Konstfrämjandet Norrbotten.

ABOUT THE SPEAKERS
Gonçalo Marques, an engineer, and his partner Linda Rehmal, a dance artist, are the force behind Northern Sustainable Futures and Moskosel Creative Lab. Based in the previously unused school building of Moskosel, plus several houses, their vision is a blend of art, nature, and cutting-edge innovation. They are transforming this rural village into a global attractive creative hub where artists can not only live and work but also engage in inspiring collaborations. They strive to cultivate a northern Sweden location that nurtures artistic talent and fosters the fusion of diverse creativity expressions.

Maria Ragnestam is a curator based in Kiruna, Sápmi (Sweden). Since she started Konstfrämjandet Norrbotten 2020 she also leads the work of Luleåbiennalen. She has most recently initiated the nomadic art institution Verdde, that will work to make the Sami presence visible in Norrbotten and contribute to include more Sami perspectives.

 

PROGRAM 2024

FEBRUARY 20

Host: The Swedish Association of Art Societies

How to create a contemporary art scene in rural areas

For the art scene in rural Sweden, the art societies are very important. It is thanks to them that there is a contemporary art scene. In this webinar we will listen to examples of how to build such a business in a place with long distances and few inhabitants.

Program as PDF

 

APRIL 16

Host: The Finnish Art Society 

How to collect art? Patrons of art

 

OCTOBER 15

Host: Arbeitsgemeinschaft Deutscher Kunstvereine (ADKV) 

Minimum fees for self-employed persons in the arts and culture sector

The introduction of minimum fees or basic fees for public cultural funding has been the subject of intense debate for two years. The public authorities, i.e. the federal, state and local governments, have the power to improve the economic situation of artists in their own funding programs by paying at least minimum fees.

An overview of the state of play in this debate, especially from the perspective of the Kunstvereine.

 

NOVEMBER 19

Host: The Norwegian Association of Art Societies 

Youth Participation in the Art Societies

Lisää artikkeleita

Nuoret vaasalaiset kuvataiteilijat-haastattelusarja, osa 1: Ia Kuula

INNOSTUSTA, INTUITIOTA JA ROHKEITA KOKEILUJA   Iloinen ja puhelias kuvataiteilija Ia Kuula (s.1989) ottaa minut vastaan ekokauppa Ekosopissa, jossa hän päivisin työskentelee, ja jonka hän myös omistaa yhdessä miehensä kanssa. Kuulan taiteilijuus näkyy Ekosopissa: kaupan seinällä huomion vangitsee Kuulan värikäs teos nimeltä Moder jord. Kuula

Lue lisää

Vaasan taidemuseoissa nyt upeat näyttelyt!

Suosittelijana: Aimo Nyberg, kuvataiteen lehtori, eläkkeellä. VTY ry:n hallituksen jäsen. Nyt on Vaasan taidemuseoissa todella hyvä kattaus! Kaikista näistä alempana mainitsemistani näyttelykokonaisuuksista löytyy oma erityinen lähestymiskulmansa, ja jokaisessa näissä näkyy myös taitavien kuraattorien tekemät laadukkaat ratkaisut. Näyttelyt ovat esillä aina alkusyksyyn asti, eli aikaa on

Lue lisää

Taideyhdistyksen viestintää monipuolistetaan

Vaasan Taideyhdistyksen viime kokouksessa perustettu viestintä tiimi /koko yhdistyksen hallitus tavoittelee yhdistyksellemme parempaa näkyvyyttä pian myös uusilla somekanavilla! Lähiaikoina otetaan käyttöön Facebook ja Instagram näiden kotisivujen rinnalle! Myös näiden kotisivujen ajankohtaisuutta halutaan lisätä. Tämän mahdollistaa se, että päivityksiä on nyt tekemässä aikaisempaa useampi henkilö. Otamme

Lue lisää

Yhdistyksen hallitukseen valittiin

17.4.2024 Vaasan Taideyhdistys VTY ry:n vuosikokouksessa valittiin jatkamaan puheenjohtajana Jukka Porola. Hallitus jatkaa entisellä kokoonpanolla yhdellä muutoksella: Pirjo Raution jäädessä pois tilalle valittiin Jennifer Lipkin.  VTY:n hallituksen jäsenet ovat: Tarja Hautamäki, Laura Hellbom, Jennifer Lipkin, Aimo Nyberg, Sirpa Sainio ja Erkki Salminen. Kannanottoja ei tällä

Lue lisää