Innostutko Sinä kuvataiteesta?

Olet sydämellisesti tervetullut kaikille avoimeen ja maksuttomaan juhlaan Kansalaisopisto Almaan 29.10.2022 klo 12–16.

 

Tilaisuuden järjestää Vaasan Taideyhdistys.
Vaasan Taideyhdistyksen piirustuskoulun perustamisesta 80-vuotta. TAIKON 30-vuotta.

 

Juhlassa palkitaan lapsille ja nuorille järjestetyn piirustuskilpailun VIIVA ELÄÄ – LINJEN LEVER parhaat.

 

Paneelikeskustelua vetää toimittaja Antti Haavisto, mukana keskustelemassa Cata Ahlbäck, Tuija Arina-Sundelin, Paula Blåfield, Geir Byrkjeland, Veli Ekroos, Mika Launis (Espoo) ja Elena Nestorova.
Aiheena on: VOIKO TAITEILIJAKSI OPISKELLA – TURHAA VAI TARPEELISTA?

 

Juhlapuheen tilaisuuden alussa pitää Elisse Heinimaa, kuvataideopettaja, eläkkeellä

 

ELISSE HEINIMAA: TAIDE KUULUU LAPSILLE JA NUORILLE – NÄKÖKULMIA KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEEN.

 

Elisse Heinimaa on työskennellyt vuodesta 1979 lähtien eri tehtävissä ja rooleissa kuvataidekoulujen toiminnassa; mm. puheenjohtajana ja hallituksen jäsenenä Suomen lasten ja nuorten kuvataidekoulujen liitossa, rehtorina Valkeakosken kuvataidekoulussa, päätoimisena opettajana Espoon kuvataidekoulussa ja monissa asiantuntijatehtävissä mm. taiteen perusopetuksen ensimmäisiä opetussuunnitelmia laadittaessa. Hän on myös Suomen Reggio Emilia -yhdistyksen perustaja ja monivuotinen puheenjohtaja, oppikirjantekijä ja suomentaja.

 

Tarjoilua ja pientä purtavaa!

 

Tapahtuma on mukana Alman ohjelmassa /mainonnassa.

 

VIIVA ELÄÄ – LINJEN LEVER lasten ja nuorten kuvataidetöiden näyttely on esillä TAIKONIN tiloissa, Kasarmi 11 (Korsholmanpuistikon ja Raastuvankadun kulmaus, sisään mennään sisäpihalta, eli päiväkodin pihalta). Avoinna ma – pe klo 14 alkaen alkuiltaan asti (Taikonin aukioloajat).

 

AN

Lisää artikkeleita

Vuosikokous 4.4. 2023

Jäsenkirje 1/2023 lähtee maaliskuun alussa, sähköpostilla sekä paperikirjeenä niille, joilla ei ole s-postia, tai eivät ole vielä halunneet s-postiaan yhdistykselle ilmoittaa. Vuosikokouksen asiakirjat löytyvät 6.3. alkaen JÄSENILLE alasivulta. Kirjautumiseen käytetään s-postia ja salasaana. Ole yhteydessä (Tarja Hautamäki tai Aimo Nyberg), jos Sinulla ei vielä ole

Lue lisää

Mielipide Vöyrinkaupungin konepaja-alueen kaavoituksesta

Vaasan taideyhdistys keskusteli kokouksessaan 30.11. 2022 Wärtsilän alueen mahdollisuuksista edistää Vaasan kaupungin taide- ja kulttuuritoimintaa tulevaisuudessa. Yhdistyksen kannanotto   Vaasan kaupungin kaavoitus Vöyrinkaupungin konepaja-alue (ak1125) Wärtsilän laaja ja monipuolinen alue aivan kaupungin sydämessä tarjoaa loputtomasti mahdollisuuksia monien kulttuurin tilatarpeiden ratkaisemiseen Vaasassa. Kaupunginkirjasto aivan Wärtsilän alueen

Lue lisää

Piirustuskilpailun tulokset

Juhlaseminaari oli onnistunut kokonaisuus   Elisse Heinimaan kuvaesitys avasi silmiämme ymmärtämään kuinka tärkeää lasten ja nuorten taidekasvatus onkaan. Piirustuskilpailun palkintojen jako oli palkituille ja koko yleisölle mieleen jäävä kokemus. Väliaikatarjoilu pelasi, ja päivän päätteeksi kuultu Antti Haaviston vetämä paneelikeskustelu seitsemän alan osaajan kanssa oli erittäin

Lue lisää
Maisema meren rannalta

Taidetta prosenttiperiaatteella Vaasan keskussairaalaan

Vaasan keskussairaalan H-rakennuksen suunnittelussa sovellettiin prosenttiperiaattetta ja osana uudisrakennushanketta pantiin pystyyn taidetyöryhmä huolehtimaan taidehankinnoista. Työryhmän suunnittelemaan kokonaisuuteen kuuluu uusien taideteosten lisäksi deponoituja teoksia ja valokuvia hyvinvointialueen kunnista kuvatulosteina rakennuksen eri pinnoilla.

Lue lisää