Innostutko Sinä kuvataiteesta?

Olet sydämellisesti tervetullut kaikille avoimeen ja maksuttomaan juhlaan Kansalaisopisto Almaan 29.10.2022 klo 12–16.

 

Tilaisuuden järjestää Vaasan Taideyhdistys.
Vaasan Taideyhdistyksen piirustuskoulun perustamisesta 80-vuotta. TAIKON 30-vuotta.

 

Juhlassa palkitaan lapsille ja nuorille järjestetyn piirustuskilpailun VIIVA ELÄÄ – LINJEN LEVER parhaat.

 

Paneelikeskustelua vetää toimittaja Antti Haavisto, mukana keskustelemassa Cata Ahlbäck, Tuija Arina-Sundelin, Paula Blåfield, Geir Byrkjeland, Veli Ekroos, Mika Launis (Espoo) ja Elena Nestorova.
Aiheena on: VOIKO TAITEILIJAKSI OPISKELLA – TURHAA VAI TARPEELISTA?

 

Juhlapuheen tilaisuuden alussa pitää Elisse Heinimaa, kuvataideopettaja, eläkkeellä

 

ELISSE HEINIMAA: TAIDE KUULUU LAPSILLE JA NUORILLE – NÄKÖKULMIA KUVATAITEEN PERUSOPETUKSEEN.

 

Elisse Heinimaa on työskennellyt vuodesta 1979 lähtien eri tehtävissä ja rooleissa kuvataidekoulujen toiminnassa; mm. puheenjohtajana ja hallituksen jäsenenä Suomen lasten ja nuorten kuvataidekoulujen liitossa, rehtorina Valkeakosken kuvataidekoulussa, päätoimisena opettajana Espoon kuvataidekoulussa ja monissa asiantuntijatehtävissä mm. taiteen perusopetuksen ensimmäisiä opetussuunnitelmia laadittaessa. Hän on myös Suomen Reggio Emilia -yhdistyksen perustaja ja monivuotinen puheenjohtaja, oppikirjantekijä ja suomentaja.

 

Tarjoilua ja pientä purtavaa!

 

Tapahtuma on mukana Alman ohjelmassa /mainonnassa.

 

VIIVA ELÄÄ – LINJEN LEVER lasten ja nuorten kuvataidetöiden näyttely on esillä TAIKONIN tiloissa, Kasarmi 11 (Korsholmanpuistikon ja Raastuvankadun kulmaus, sisään mennään sisäpihalta, eli päiväkodin pihalta). Avoinna ma – pe klo 14 alkaen alkuiltaan asti (Taikonin aukioloajat).

 

AN

Lisää artikkeleita

Vaasan taidemuseoissa nyt upeat näyttelyt!

Suosittelijana: Aimo Nyberg, kuvataiteen lehtori, eläkkeellä. VTY ry:n hallituksen jäsen. Nyt on Vaasan taidemuseoissa todella hyvä kattaus! Kaikista näistä alempana mainitsemistani näyttelykokonaisuuksista löytyy oma erityinen lähestymiskulmansa, ja jokaisessa näissä näkyy myös taitavien kuraattorien tekemät laadukkaat ratkaisut. Näyttelyt ovat esillä aina alkusyksyyn asti, eli aikaa on

Lue lisää

Taideyhdistyksen viestintää monipuolistetaan

Vaasan Taideyhdistyksen viime kokouksessa perustettu viestintä tiimi /koko yhdistyksen hallitus tavoittelee yhdistyksellemme parempaa näkyvyyttä pian myös uusilla somekanavilla! Lähiaikoina otetaan käyttöön Facebook ja Instagram näiden kotisivujen rinnalle! Myös näiden kotisivujen ajankohtaisuutta halutaan lisätä. Tämän mahdollistaa se, että päivityksiä on nyt tekemässä aikaisempaa useampi henkilö. Otamme

Lue lisää

Yhdistyksen hallitukseen valittiin

17.4.2024 Vaasan Taideyhdistys VTY ry:n vuosikokouksessa valittiin jatkamaan puheenjohtajana Jukka Porola. Hallitus jatkaa entisellä kokoonpanolla yhdellä muutoksella: Pirjo Raution jäädessä pois tilalle valittiin Jennifer Lipkin.  VTY:n hallituksen jäsenet ovat: Tarja Hautamäki, Laura Hellbom, Jennifer Lipkin, Aimo Nyberg, Sirpa Sainio ja Erkki Salminen. Kannanottoja ei tällä

Lue lisää