VIIVA ELÄÄ! – Piirustuskilpailu

Tiedote Vaasan kouluille /kuvataidetta opettaville

 

Yhdistyksellämme on ilo ja kunnia kutsua teidät ja oppilaanne mukaan syksyn tapahtumiin: Juhlaseminaariin lokakuun lopulla ja piirustuskilpailuun – VIIVA ELÄÄ!

Piirustuskilpailu käynnistyy heti koulujen alkaessa.

Piirustuskilpailu juhlistaa piirustuksen/kuvataiteen opetusta Vaasassa. Taideyhdistyksen piirustuskoulu perustettiin 80-vuotta sitten vuonna 1942. Koulu siirtyi kaupungin ylläpitämäksi ja osaksi taiteen perusopetusta vuonna 1992.

Yhteistyöterveisin

Aimo Nyberg
Kuvisope, eläkkeellä
Vaasan Taideyhdistyksen hallituksen jäsen

 

Ohjeet opettajille piirustuskilpailuun VIIVA ELÄÄ!

Aika: 15.8. – 30.9.2022

Yhteyshenkilö Aimo Nyberg 050 3308540

 

OHJEET OPETTAJALLE

  1. Toimita koulusi kilpailutyöt viikolla 39 eli 26–30.9. osoitteeseen TAIKON,
    Itäinen Kasarmintori 7–9, Kasarmi 11.
  2. Paketoi hyvin! Jätä paketti Taikoniin VIIVA ELÄÄ! PALAUTUSPÖYDÄLLE
  3. Paketin päälle vielä

Lähettäjä (opettajan nimi) ja  töiden palautusosoite: (työt tuodaan takaisin marraskuun alussa)

 

Töiden arviointikriteereissä painotetaan:

Ikäkaudet huomioiden (neljä sarjaa) tekijän into ja taito käyttää perinteisiä piirtimiä ideansa esittämisessä omalla persoonallisella tavallaan. Plussaa saa kekseliäisyydestä aiheen valinnassa. Aiheet voivat olla:

  1. havaintopiirustuksia (lähiympäristön kohteita, esineitä, omia havaintoja jne.) tai
  2. mielikuvituksen lentoa!

JOKAISESSA kilpailutyössä tulee olla kuvapuolella tekijän signeeraus.
Työn taustapuolelle teipataan tai liimataan TIEDOT OSALLISTUJASTA – lappu:
Tekijän nimi, teoksen aihe tai nimi, koulu ja luokka / ikäluokka
Huom! Vain 1–3 työtä/osallistuja!

Vaasan Taideyhdistys jakaa stipendejä 29.10. 2022 juhlaseminaarissa. Taideyhdistys pitää itsellään oikeuden määrittää jaettavien stipendien määrän ja suuruudet.

Tuomaristoon kutsutaan mukaan entisiä piirustuskoulun/kuvataidekoulun oppilaita ja kaksi yhdistyksen hallituksen jäsentä.
Kilpailutöistä kootaan myös näyttely Taikonin tiloihin 11.10.–4.11. 2022.

 

TIEDOT OSALLISTUJASTA (opettaja monistaa tarvittaessa lisää)
Liimataan/teipataan jokaiseen kilpailuun lähetettävään piirustuksen taustapuolelle.

 

 

TEKIJÄN NIMI     _______________________________________________________

TEOKSEN NIMI     ______________________________________________________

KOULU JA LUOKKA _____________________________________________________

 

alakoulu 1-3 lk.    alakoulu 4-6 lk.   yläkoulu   lukio/ 2.aste

 

Nämä ohjeet on lähetetty kaikille Vaasan kouluille viikolla 32

Lisää artikkeleita

Vuosikokous 4.4. 2023

Jäsenkirje 1/2023 lähtee maaliskuun alussa, sähköpostilla sekä paperikirjeenä niille, joilla ei ole s-postia, tai eivät ole vielä halunneet s-postiaan yhdistykselle ilmoittaa. Vuosikokouksen asiakirjat löytyvät 6.3. alkaen JÄSENILLE alasivulta. Kirjautumiseen käytetään s-postia ja salasaana. Ole yhteydessä (Tarja Hautamäki tai Aimo Nyberg), jos Sinulla ei vielä ole

Lue lisää

Mielipide Vöyrinkaupungin konepaja-alueen kaavoituksesta

Vaasan taideyhdistys keskusteli kokouksessaan 30.11. 2022 Wärtsilän alueen mahdollisuuksista edistää Vaasan kaupungin taide- ja kulttuuritoimintaa tulevaisuudessa. Yhdistyksen kannanotto   Vaasan kaupungin kaavoitus Vöyrinkaupungin konepaja-alue (ak1125) Wärtsilän laaja ja monipuolinen alue aivan kaupungin sydämessä tarjoaa loputtomasti mahdollisuuksia monien kulttuurin tilatarpeiden ratkaisemiseen Vaasassa. Kaupunginkirjasto aivan Wärtsilän alueen

Lue lisää

Piirustuskilpailun tulokset

Juhlaseminaari oli onnistunut kokonaisuus   Elisse Heinimaan kuvaesitys avasi silmiämme ymmärtämään kuinka tärkeää lasten ja nuorten taidekasvatus onkaan. Piirustuskilpailun palkintojen jako oli palkituille ja koko yleisölle mieleen jäävä kokemus. Väliaikatarjoilu pelasi, ja päivän päätteeksi kuultu Antti Haaviston vetämä paneelikeskustelu seitsemän alan osaajan kanssa oli erittäin

Lue lisää

Innostutko Sinä kuvataiteesta?

Olet sydämellisesti tervetullut kaikille avoimeen ja maksuttomaan juhlaan Kansalaisopisto Almaan 29.10.2022 klo 12–16.   Tilaisuuden järjestää Vaasan Taideyhdistys. Vaasan Taideyhdistyksen piirustuskoulun perustamisesta 80-vuotta. TAIKON 30-vuotta.   Juhlassa palkitaan lapsille ja nuorille järjestetyn piirustuskilpailun VIIVA ELÄÄ – LINJEN LEVER parhaat.   Paneelikeskustelua vetää toimittaja Antti Haavisto,

Lue lisää