VIIVA ELÄÄ! – Piirustuskilpailu

Tiedote Vaasan kouluille /kuvataidetta opettaville

 

Yhdistyksellämme on ilo ja kunnia kutsua teidät ja oppilaanne mukaan syksyn tapahtumiin: Juhlaseminaariin lokakuun lopulla ja piirustuskilpailuun – VIIVA ELÄÄ!

Piirustuskilpailu käynnistyy heti koulujen alkaessa.

Piirustuskilpailu juhlistaa piirustuksen/kuvataiteen opetusta Vaasassa. Taideyhdistyksen piirustuskoulu perustettiin 80-vuotta sitten vuonna 1942. Koulu siirtyi kaupungin ylläpitämäksi ja osaksi taiteen perusopetusta vuonna 1992.

Yhteistyöterveisin

Aimo Nyberg
Kuvisope, eläkkeellä
Vaasan Taideyhdistyksen hallituksen jäsen

 

Ohjeet opettajille piirustuskilpailuun VIIVA ELÄÄ!

Aika: 15.8. – 30.9.2022

Yhteyshenkilö Aimo Nyberg 050 3308540

 

OHJEET OPETTAJALLE

  1. Toimita koulusi kilpailutyöt viikolla 39 eli 26–30.9. osoitteeseen TAIKON,
    Itäinen Kasarmintori 7–9, Kasarmi 11.
  2. Paketoi hyvin! Jätä paketti Taikoniin VIIVA ELÄÄ! PALAUTUSPÖYDÄLLE
  3. Paketin päälle vielä

Lähettäjä (opettajan nimi) ja  töiden palautusosoite: (työt tuodaan takaisin marraskuun alussa)

 

Töiden arviointikriteereissä painotetaan:

Ikäkaudet huomioiden (neljä sarjaa) tekijän into ja taito käyttää perinteisiä piirtimiä ideansa esittämisessä omalla persoonallisella tavallaan. Plussaa saa kekseliäisyydestä aiheen valinnassa. Aiheet voivat olla:

  1. havaintopiirustuksia (lähiympäristön kohteita, esineitä, omia havaintoja jne.) tai
  2. mielikuvituksen lentoa!

JOKAISESSA kilpailutyössä tulee olla kuvapuolella tekijän signeeraus.
Työn taustapuolelle teipataan tai liimataan TIEDOT OSALLISTUJASTA – lappu:
Tekijän nimi, teoksen aihe tai nimi, koulu ja luokka / ikäluokka
Huom! Vain 1–3 työtä/osallistuja!

Vaasan Taideyhdistys jakaa stipendejä 29.10. 2022 juhlaseminaarissa. Taideyhdistys pitää itsellään oikeuden määrittää jaettavien stipendien määrän ja suuruudet.

Tuomaristoon kutsutaan mukaan entisiä piirustuskoulun/kuvataidekoulun oppilaita ja kaksi yhdistyksen hallituksen jäsentä.
Kilpailutöistä kootaan myös näyttely Taikonin tiloihin 11.10.–4.11. 2022.

 

TIEDOT OSALLISTUJASTA (opettaja monistaa tarvittaessa lisää)
Liimataan/teipataan jokaiseen kilpailuun lähetettävään piirustuksen taustapuolelle.

 

 

TEKIJÄN NIMI     _______________________________________________________

TEOKSEN NIMI     ______________________________________________________

KOULU JA LUOKKA _____________________________________________________

 

alakoulu 1-3 lk.    alakoulu 4-6 lk.   yläkoulu   lukio/ 2.aste

 

Nämä ohjeet on lähetetty kaikille Vaasan kouluille viikolla 32

Lisää artikkeleita

Yhdistyksen hallitukseen valittiin

17.4.2024 Vaasan Taideyhdistys VTY ry:n vuosikokouksessa valittiin jatkamaan puheenjohtajana Jukka Porola. Hallitus jatkaa entisellä kokoonpanolla yhdellä muutoksella: Pirjo Raution jäädessä pois tilalle valittiin Jennifer Lipkin.  VTY:n hallituksen jäsenet ovat: Tarja Hautamäki, Laura Hellbom, Jennifer Lipkin, Aimo Nyberg, Sirpa Sainio ja Erkki Salminen. Kannanottoja ei tällä

Lue lisää

Vielä ehtii ehdottaa Opistotalolle uutta nimeä

Maasillan kupeessa sijaitseva entinen Opistotalo on muuttunut taiteilijoiden ja kulttuuritoimijoiden työskentelytilaksi. Uuden käyttötarkoituksen myötä rakennukselle saa ehdottaa uutta nimeä. Kaikille avoin nimikilpailu on avoinna 29.2.2024 saakka. Opistotalon tiloissa toimii parikymmentä tekijää kuvataiteen, musiikin, teatterin, elokuvan ja tanssin aloilta. Heillä on käytössään työhuoneita, harjoitus- ja esitystiloja.

Lue lisää

Tervetuloa kuuntelemaan pohjoismaisten taideyhdistysten webinaarisarjaa

Suomen Taideyhdistys toimii osana pohjoismaisten taideyhdistysten (ENAAK – European Network of Art Associations and Kunstvereine) verkostoa. Verkosto koostuu neljästä toimijasta: Ruotsin, Norjan, Saksan ja Suomen taideyhdistyksistä. Vuonna 2024 verkosto aloittaa yhdessä webinaarisarjan, jossa jokainen maa vuorollaan pitää webinaarin valitsemastaan kiinnostavasta aiheesta. Vuoden ensimmäinen webinaari pidetään tiistaina

Lue lisää